Magicy srebrnego ekranu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 maja 2017 13:49

Film nie powstał jako sztuka. Nie stworzyli go artyści, był rodzajem eksperymentu, w którym swój udział mieli wynalazcy, fotografowie konstruktorzy i pasjonaci. Historia kina, to historia obrazu, wyobraźni i technologii. Gdyby nie ludzka pasja, determinacja, a niekiedy szaleństwo, to może jeszcze długo czekalibyśmy na kinematograf, który określił wiek XX.

Na dzisiejszych zajęciach bibliotecznych odwiedzili mnie gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Sicienku z polonistkami, z którymi odbyliśmy ambitną retrospekcję do świata taśmy filmowej. Od rana walczyłam ze stresem, jednakże mentalne wsparcie moich słuchaczy było dla mnie bardzo ważne. Poczynając od Laterny Magica oraz Camery Obscure’a, poprzez wynalazek braci Lumiere i pierwsze studio filmowe Black- Maria-Edison- Studio do otwarcia w Nickleodion’u- prekursorskiego kina w Toronto. Przemierzaliśmy przez historię utrwalania obrazu do momentu wyświetlania filmów na srebrnym ekranie. Gimnazjaliści wzięli także udział w małej projekcji pierwszych epizodów, co umożliwiło zaobserwowanie rozwoju sztuki kina na przełomie XIX i XX wieku. Analizowaliśmy także kwestię wprowadzenia warstwy dźwiękowej oraz jej wpływu na odbiór dzieła u widza w kontekście twórczości takich artystów jak światowej sławy komik Charlie Chaplin czy ekranizacje ojca rewolucji dźwiękowej- Alana Crosslanda.

Naładowani masą informacji uczestnicy moich warsztatów wrócili na zajęcia a ja- debiutancka „prelegentka” mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na kolejnych lekcjach wiedzy o kinie. Tym akcentem zakończyliśmy obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Serdecznie dziękuję za udział!

Karolina Radtke

poprzednim miesiącu czerwiec 2018 następnym miesiącu