XVI Gminny Konkurs Recytatorski „O pióro Wójta” PDF Drukuj Email

Wtorek 9 maja wydawał od początku kierować się autonomią, którą najtrafniej wyrażałby chyba tytuł światowego evergreenu kina Bollywood Czasem słońce czasem deszcz. Tego popołudnia sala Izby Tradycji Kulturalnej w Sicienku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zgromadziła uczestników XVI edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod honorowym patronatem wójta gminy Sicienko pana Jana Wacha, którego obecność uświetniła przebieg konkursu. Deklamacje oceniało jury w składzie p. Lucyna Nowakowska, p. Anna Rychławska oraz p. Barbara Szulc.

Mieliśmy okazję wysłuchać ponad trzydziestu różnych interpretacji wierszy w trzech kategoriach wiekowych. Miłośnicy poezji wnieśli ze sobą pewnego rodzaju awangardę oraz świeżość, nie ograniczając się wyłącznie do tradycyjnych środków wyrazu, takich jak akcentowanie i intonacja. Purpurowa kotara w połączeniu ze stylizacjami oraz gestykulacją i ekspresją deklamatorów pozwoliła mentalnie przenieść się na deski retro- teatru. Honorata Korpikiewicz w swojej publikacji Nieświadome determinanty poezji. Czasowa struktura wierszy napisała:

Odbiór dzieła sztuki wydaje się być tak zindywidualizowany, a osobowości ludzkie tak różnorodne, że łatwo można dojść do przekonania, iż nie ma takiego wytworu człowieka (rąk czy umysłu), który by się komuś nie podobał, nie budził czyjegoś wzruszenia.
Wtorkowego popołudnia mieliśmy okazję usłyszeć m. in. Andrzeja Asnyka, Andrzeja Bursy, Czesława Miłosza, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury oraz Wisławy Szymborskiej Nie obyło się również bez takich klasyków jak Jan Brzechwa czy Julian Tuwim. Uczestnicy, szczególnie gimnazjaliści postawili naprawdę wysoko, na co uwagę zwrócił w krótkim podsumowaniu wójt Jan Wach: Bardzo cieszę się, że dane mi było uczestniczyć w tym przeglądzie poetyckim. Jestem mile zaskoczony tak dojrzałym i trafnym doborem repertuaru. Dostarczyliście mi mnóstwo emocji, za co serdecznie dziękuję.

Jury postanowiło wyróżnić i przyznać nagrody w następujących kategoriach:

Klasy I- III:

I miejsce Dominika Bartoszyńska

II miejsce Weronika Grudzka

III miejsce Sara Pączkowska

Klasy IV- VI:

I miejsce Wiktoria Lewandowska

II miejsce Aleksandra Hulaj

III miejsce Julia Bochat

Gimnazjum:

I miejsce Zofia Najdowska

II miejsce Weronika Wierzbanowska

III miejsce Sebastian Jakubczak

Pozostali uczestnicy otrzymali symboliczne pióra. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Karolina Radtke

poprzednim miesiącu grudzień 2018 następnym miesiącu