Wieczór poezji PDF Drukuj Email

Jeżeli ktoś dzisiaj czyta wiersze, to musi być szalony- usłyszałam jakieś trzydzieści minut przed siedemnastą. Miniony wtorkowy wieczór w ramach Międzynarodowego Dnia Poezji spędziliśmy w wyjątkowym nastroju zatrzymując czas w towarzystwie interpretacji swoich ulubionych wierszy oraz utworów własnego autorstwa.

Co sprawia, że poezja staje się passe? Pomimo rozwoju nowych technologii takich jak audiobooki czy e- booki, wprowadzenie do obiegu elektronicznych czytników książek oraz powstawanie cyfrowych bibliotek, wiersze wciąż nie cieszą się zbyt dużym uznaniem.
Oswajanie z poezją nie jest procesem obojętnym […] dla kultury. Słowo poetyckie sublimuje doznania emocjonalne, rozwija naszą wyobraźnię, kształtuje sferę uczuć wyższych. Nikogo w prawdzie nie uda nam się „złapać za rękę” na gorącym uczynku olśnienia poetyckiego, lecz przekonanie o tonizującym wpływie poezji na osobowość i charakter człowieka należy do mniemań powszechnie obowiązujących.[i] Należałoby przynajmniej raz dziennie posłuchać jakiejś piosenki, przeczytać dobry wiersz, popatrzeć na piękny obraz i, jeśli byłoby to możliwe powiedzieć kilka rozsądnych słów- stwierdził kiedyś Goethe.

Wtorkowy wieczór ubarwiały nam m. in. utwory Leśmiana, Boya, poezja ks. Twardowskiego czy Borszewicza. A także klasyka taka jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Juliusz Słowacki oraz Maria Konopnicka. Poezja to wartość, która wiele daje, ale jednocześnie odbiera. To inspirujące spotkanie pozwoliło na chwilę dogłębnie zatracić się w liryce, która pobudza do emocji, wzruszeń i refleksji.

Karolina Radtke

____________________________________________________

[i] W. J. Podgórski, Poeta, nauczyciel, uczeń. Studia nad odbiorem poezji współczesnej, Warszawa 2006, s. 7

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu