Wieczór poezji PDF Drukuj Email

Jeżeli ktoś dzisiaj czyta wiersze, to musi być szalony- usłyszałam jakieś trzydzieści minut przed siedemnastą. Miniony wtorkowy wieczór w ramach Międzynarodowego Dnia Poezji spędziliśmy w wyjątkowym nastroju zatrzymując czas w towarzystwie interpretacji swoich ulubionych wierszy oraz utworów własnego autorstwa.

Co sprawia, że poezja staje się passe? Pomimo rozwoju nowych technologii takich jak audiobooki czy e- booki, wprowadzenie do obiegu elektronicznych czytników książek oraz powstawanie cyfrowych bibliotek, wiersze wciąż nie cieszą się zbyt dużym uznaniem.
Oswajanie z poezją nie jest procesem obojętnym […] dla kultury. Słowo poetyckie sublimuje doznania emocjonalne, rozwija naszą wyobraźnię, kształtuje sferę uczuć wyższych. Nikogo w prawdzie nie uda nam się „złapać za rękę” na gorącym uczynku olśnienia poetyckiego, lecz przekonanie o tonizującym wpływie poezji na osobowość i charakter człowieka należy do mniemań powszechnie obowiązujących.[i] Należałoby przynajmniej raz dziennie posłuchać jakiejś piosenki, przeczytać dobry wiersz, popatrzeć na piękny obraz i, jeśli byłoby to możliwe powiedzieć kilka rozsądnych słów- stwierdził kiedyś Goethe.

Wtorkowy wieczór ubarwiały nam m. in. utwory Leśmiana, Boya, poezja ks. Twardowskiego czy Borszewicza. A także klasyka taka jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Juliusz Słowacki oraz Maria Konopnicka. Poezja to wartość, która wiele daje, ale jednocześnie odbiera. To inspirujące spotkanie pozwoliło na chwilę dogłębnie zatracić się w liryce, która pobudza do emocji, wzruszeń i refleksji.

 

Karolina Radtke

 

GALERIA

____________________________________________________

[i] W. J. Podgórski, Poeta, nauczyciel, uczeń. Studia nad odbiorem poezji współczesnej, Warszawa 2006, s. 7

 

 

Kalendarz wydarzeń

poprzednim miesiącu grudzień 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 48 1 2
week 49 3 4 5 6 7 8 9
week 50 10 11 12 13 14 15 16
week 51 17 18 19 20 21 22 23
week 52 24 25 26 27 28 29 30
week 1 31

Losowe zdjęcie

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 737 gości 

Statystyki

Odsłon : 74717