Wieczór poezji PDF Drukuj Email

Jeżeli ktoś dzisiaj czyta wiersze, to musi być szalony- usłyszałam jakieś trzydzieści minut przed siedemnastą. Miniony wtorkowy wieczór w ramach Międzynarodowego Dnia Poezji spędziliśmy w wyjątkowym nastroju zatrzymując czas w towarzystwie interpretacji swoich ulubionych wierszy oraz utworów własnego autorstwa.

Co sprawia, że poezja staje się passe? Pomimo rozwoju nowych technologii takich jak audiobooki czy e- booki, wprowadzenie do obiegu elektronicznych czytników książek oraz powstawanie cyfrowych bibliotek, wiersze wciąż nie cieszą się zbyt dużym uznaniem.
Oswajanie z poezją nie jest procesem obojętnym […] dla kultury. Słowo poetyckie sublimuje doznania emocjonalne, rozwija naszą wyobraźnię, kształtuje sferę uczuć wyższych. Nikogo w prawdzie nie uda nam się „złapać za rękę” na gorącym uczynku olśnienia poetyckiego, lecz przekonanie o tonizującym wpływie poezji na osobowość i charakter człowieka należy do mniemań powszechnie obowiązujących.[i] Należałoby przynajmniej raz dziennie posłuchać jakiejś piosenki, przeczytać dobry wiersz, popatrzeć na piękny obraz i, jeśli byłoby to możliwe powiedzieć kilka rozsądnych słów- stwierdził kiedyś Goethe.

Wtorkowy wieczór ubarwiały nam m. in. utwory Leśmiana, Boya, poezja ks. Twardowskiego czy Borszewicza. A także klasyka taka jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Juliusz Słowacki oraz Maria Konopnicka. Poezja to wartość, która wiele daje, ale jednocześnie odbiera. To inspirujące spotkanie pozwoliło na chwilę dogłębnie zatracić się w liryce, która pobudza do emocji, wzruszeń i refleksji.

 

Karolina Radtke

 

GALERIA

____________________________________________________

[i] W. J. Podgórski, Poeta, nauczyciel, uczeń. Studia nad odbiorem poezji współczesnej, Warszawa 2006, s. 7

 

 

Kalendarz wydarzeń

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31

Losowe zdjęcie

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 869 gości 

Statystyki

Odsłon : 65939