Obcowanie ze sztuką PDF Drukuj Email

Artyści bywają różni: milczący, flegmatyczni, sceptycznie, pełni życia, radośni, dziecinni, rozrywkowi… Dzielą ich kilometry, poglądy, wiek, kolor oczu, numer buta, płeć, muzyka. A wszystkich łączy jedna dama. Jej wiek dotąd nieznany, ale jak wiadomo kobiet o wiek się nie pyta. Na imię ma Pasja. Pasja do tworzenia piękna. Znasz ją?

W miniony piątkowy wieczór (17 marca) w galerii ITK mieliśmy przyjemność gościć malarza i grafika Wojciecha Nadratowskiego. Jak na artystę przystało w ponadczasowej czerni ta niesamowita postać roztaczała wokół siebie aurę spokoju i charyzmy. O swojej twórczości mówi: Jest to próba subiektywnej rekonstrukcji i przemiany zewnętrznych wartości w kompozycję ułożoną według własnej logiki i wrażliwości.

Wystawa pt. Rozbieżność odległości zgromadziła wielu sympatyków szeroko pojętej kultury i sztuki graficznej. Do stworzenia obrazów Wojciecha Nadratowskiego zainspirowała Bydgoszcz. Za pośrednictwem malowideł artysty możemy przenieść się do miasta w okresie ostatniego stulecia balansując pomiędzy nurtami poetyckiego realizmu, abstrakcji a surrealizmu. Prace malarza wyróżnia fakt, iż odbiorca ma możliwość otwartej interpretacji, widz w kontekście obrazów jest podmiotem, odbiór skierowany został na swobodę analizy dzieła graficznego.

Karolina Radtke

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu