Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości PDF Drukuj Email

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie  111 km, który odbywa się w dniu Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku odbyła się jego X jubileuszowa edycja.  W rajdzie udział wzięło 400 rowerzystów.

Rajd wystartował  o  godz.7.30 w Bydgoszczy  spod Pomnika Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego,  a metę jego była na Starym Rynku w Bydgoszczy.   Tradycyjnie trasa rajdu przebiegała przez Miejsca  Pamięci Narodowej położone  w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego: Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo, Gmina Dobrcz, Gmina Osielsko. Pragnąc uczcić ten tak bardzo ważny dzień w historii  naszego Kraju, rowerzyści w  Dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2016r.   przejechali 111 km   oddali  hołd poległym i  składali specjalne przygotowane na to Święto znicze  w 14 Miejscach Pamięci Narodowej  w miejscowościach :  Bydgoszcz, Bydgoszcz – Fordon, Osielsko, Białe Błota, Brzoza, Osówiec, Dąbrówka Nowa, Tryszczyn, Żołędowo, Borówno,  Bydgoszcz  – Stary Rynek. Uczestnicy rajdu zatrzymali się  m.in. na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbyła się wspólna modlitwa i każdy uczestnik indywidualnie złożył znicz. W trakcie rajdu w Bydgoszczy o godz. 10,00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej przy ulicy Wojska Polskiego 7  uczestnicy Bydgoskiego Rajdu Niepodległości wzięli udział  we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Honorowy Patronat nad Rajdem objął Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Parzych oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który osobiście wziął  czynny udział w rajdzie. Ok.  godz.18,00. uczestnicy na mecie rajdu złożyli ostatni znicz pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej i odśpiewali hymn Polski.  Każdy uczestnik Bydgoskiego Rajdu Niepodległości otrzymał medal pamiątkowy  przedstawiający  mapę Polski, Godło Polski  z  roku 1918 oraz słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Medal również w swej treści nawiązuje do trasy tegorocznego przejazdu X Bydgoskiego Rajdu Niepodległości.

W imieniu uczestników X Bydgoskiego Rajdu Niepodległości  pragniemy serdecznie podziękować za udostępnienie świetlicy w Mochlu oraz gorące i życzliwe przyjęcie na
terenie Gminy Sicienko. Pragniemy również podziękować  Panu Wójtowi Janowi Wach za objęcie patronatem przejazdu rajdu na odcinki gminy Sicienko.

Organizatorem Rajdu jest Stowarzyszenia „Rowerowa Brzoza”  przy współpracy Urzędu Miasta Bydgoszczy, Starostwa Powiatu Bydgoskiego i Gmin Powiatu Bydgoskiego.  Autorem zdjęć jest Dariusz Danielek.

GALERIA

 

 

Kalendarz wydarzeń

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31

Losowe zdjęcie

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Statystyki

Odsłon : 65923