Ocalić od zapomnienia! PDF Drukuj Email

Dnia 8 października 2016 roku o godzinie 11.00 w Trzemiętowie odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy stworzonej ku pamięci pochowanych w pobliskim parku dawnych mieszkańców wsi. Pomysł został zainicjowany przez sołtysów Sołectwa Trzemiętowo Henryka Dornowskiego i Sołectwa Gliszcz Alfreda Malzahna oraz przy wsparciu Rady Sołeckiej i mieszkańców Trzemiętowa.

Przez wiele lat szczątki nagrobków były wieczne zaniedbywane. Z różnych źródeł wiadomo, iż wśród spoczywających tam osób nie znajdowali się sami katolicy, ale także wyznawcy wiary ewangielickiej oraz wyznania mojżeszowego. Z nagrobkami wiąże się również historia sołectwa związana z I i II wojną światową. Stąd też pomysł na upamiętnienie istnienia zmarłych.

Na uroczystości pojawiło się wiele osób nie tylko z Sołectwa Trzemiętowo. Uroczystość rozpoczął Sołtys Henryk Dornowski krótkim przemówieniem, po którym dokonano symbolicznego odsłonięcia tablicy przez harcerzy obecnych pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej. Później nastąpiło pobłogosławienie i poświęcenie tablicy przez obecnych duszpasterzy: proboszcza Parafii im. Matki Boskiej Szkaplerznej w Wierzchucinku ks. Wiesława Skibę, Referenta do Spraw Ekumenizmu Diecezji Bydgoskiej ks. proboszcza Krzysztofa Panasiuka oraz przedstawiciela Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Bydgoszczy ks. kmdr. Marka Laskota. W uroczystości brali również udział: Wójt Gminy Sicienko Jan Wach, Przewodniczący Radny Gminy Marek Nadolny, radni Maria Modrakowska i Józef Zimnicki, Sołtys Sołectwa Gliszcz Alfred Malzahn, harcerze z Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Trzemiętowie wraz z opiekunem, dawni i obecni mieszkańcy sołectwa oraz mieszkańcy innych wsi.

Po uroczystości poświęcenia wszystkich gości zaproszono na poczęstunek w Świetlicy Wiejskiej w Trzemiętowie przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzemiętowie i opiekuna świetlicy Aleksandrę Wieczorek. Przy gorącej kawie i domowym cieście można było powspominać dawne czasy Trzemiętowa, a także pozyskać nowe informacje na temat pobliskich zabytków.

poprzednim miesiącu sierpień 2018 następnym miesiącu
week 31 1 2 3 4 5