Ocalić od zapomnienia! PDF Drukuj Email

 

Dnia 8 października 2016 roku o godzinie 11.00 w Trzemiętowie odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy stworzonej ku pamięci pochowanych w pobliskim parku dawnych mieszkańców wsi. Pomysł został zainicjowany przez sołtysów Sołectwa Trzemiętowo Henryka Dornowskiego i Sołectwa Gliszcz Alfreda Malzahna oraz przy wsparciu Rady Sołeckiej i mieszkańców Trzemiętowa.

Przez wiele lat szczątki nagrobków były wieczne zaniedbywane. Z różnych źródeł wiadomo, iż wśród spoczywających tam osób nie znajdowali się sami katolicy, ale także wyznawcy wiary ewangielickiej oraz wyznania mojżeszowego. Z nagrobkami wiąże się również historia sołectwa związana z I i II wojną światową. Stąd też pomysł na upamiętnienie istnienia zmarłych.

Na uroczystości pojawiło się wiele osób nie tylko z Sołectwa Trzemiętowo. Uroczystość rozpoczął Sołtys Henryk Dornowski krótkim przemówieniem, po którym dokonano symbolicznego odsłonięcia tablicy przez harcerzy obecnych pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej. Później nastąpiło pobłogosławienie i poświęcenie tablicy przez obecnych duszpasterzy: proboszcza Parafii im. Matki Boskiej Szkaplerznej w Wierzchucinku ks. Wiesława Skibę, Referenta do Spraw Ekumenizmu Diecezji Bydgoskiej ks. proboszcza Krzysztofa Panasiuka oraz przedstawiciela Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Bydgoszczy ks. kmdr. Marka Laskota. W uroczystości brali również udział: Wójt Gminy Sicienko Jan Wach, Przewodniczący Radny Gminy Marek Nadolny, radni Maria Modrakowska i Józef Zimnicki, Sołtys Sołectwa Gliszcz Alfred Malzahn, harcerze z Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Trzemiętowie wraz z opiekunem, dawni i obecni mieszkańcy sołectwa oraz mieszkańcy innych wsi.

Po uroczystości poświęcenia wszystkich gości zaproszono na poczęstunek w Świetlicy Wiejskiej w Trzemiętowie przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzemiętowie i opiekuna świetlicy Aleksandrę Wieczorek. Przy gorącej kawie i domowym cieście można było powspominać dawne czasy Trzemiętowa, a także pozyskać nowe informacje na temat pobliskich zabytków.

GALERIA

 

 

Kalendarz wydarzeń

poprzednim miesiącu sierpień 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 31 1 2 3 4 5
week 32 6 7 8 9 10 11 12
week 33 13 14 15 16 17 18 19
week 34 20 21 22 23 24 25 26
week 35 27 28 29 30 31

Losowe zdjęcie

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 145 gości 

Statystyki

Odsłon : 58731