DOŻYNKI 2016 PDF Drukuj Email

W sobotnie popołudnie, 3 września br. mieszkańcy Gminy Sicienko i powiatu bydgoskiego zgromadzili się tłumnie by wspólnie świętować zakończenie żniw.

Gminne i powiatowe dożynki w Sicienku rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja Boboli, która koncelebrowało kilku księży z parafii Gminy Sicienko. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej kolorowy korowód przemaszerował na ulicę Sportową, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Na scenie, starostowie dożynek Państwo Agata i Paweł Pączka, przekazali Wojciechowi Porzychowi – Staroście Bydgoskiemu oraz Janowi Wachowi- Wójtowi Gminy Sicienko chleb z tegorocznych plonów. Gospodarze podzielili się tym chlebem z obecnymi na uroczystości mieszkańcami.

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medale otrzymali: Grzegorz Górniewski, Stanisław Jurak oraz Kazimierz Książak. Pan Wojciech Porzych wręczył także dwa medale Starosty Bydgoskiego za zasługi dla naszego powiatu. Otrzymali je Anna Rychławska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sicienku i Wiesław Wierzbanowski – trener środowiskowy na boisku Orlik oraz Prezes Gminnego Klubu Sportowego Gryf Sicienko. Po części oficjalnej koncert rozpoczęła Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej pod batutą Zbigniewa Rydelskiego, która wykonała znane przeboje i standardy jazzowe.

Włączyliśmy się także w kolejną edycję Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. Na scenie zagościło „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z tekstem zmierzyli się Zofia Cyrulewska – animator kultury, Anna Rychławska – dyrektor GOK, Marek Nadolny -Przewodniczący Rady Gminy Sicienko i Jan Wach – Wójt naszej gminy.

Kiedy na scenę wkroczyła chorzowska kapela Mirosława Jędrowskiego zrobiło się bardzo wesoło. Artyści za Śląska w kilku odsłonach bawili uczestników dożynek. „Jędrowski Show” to potężna mieszanka humoru, zabawy, radości, uśmiechu, dobrej muzyki, kolorowych strojów, pięknych kobiet i niegasnącego optymizmu.

Na scenie rozstrzygnięto szereg konkursów:

1. Konkursie na najpiękniejszy ogród

Etap gminny:

I miejsce ogród Pani Doroty Płotki z Pawłówka

II miejsce ogród Państwa Jadwigi i Stanisława Janowskich z Kruszyna

III miejsce ogród Pani Katarzyny Mikołajczak z Sicienka

Wyróżnienia dla ogrodów:

· Pani Teresy Chmiel z Trzemiętówka,

· Pana Leszka Rosińskiego ze Strzelewa,

Etap powiatowy

I miejsce – ogród Doroty Płotki oraz ogród Macieja Karwasza,

II miejsce -  ogród Stanisława Rosiaka,

III miejsce – ogród Joanny i Dariusza Goska.

2. „Najładniejszy wieniec dożynkowy” :

I miejsce - zajął wieniec wykonany przez reprezentację Gminy Dąbrowy Chełmińskiej,

II miejsce -wieniec wykonany przez reprezentację Gminy Dobrcz,

III miejsce - wieniec wykonany prze reprezentację Gminy Sicienko.

3. ,,Najciekawsze Stoisko Gminne’’:

I miejsce - zajęła Gmina Dobrcz

II miejsce - zajęła Gmina Solec Kujawski,

III miejsce - zajęła Gmina Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Sicienko Marek Nadolny i Wójt Gminy Sicienko Jan Wach wręczyli Statuetkę Siewcy. Tegorocznym laureatem tej wyjątkowej nagrody został leśniczy Leśnictwa Kruszyn z siedzibą w Zielonczynie - Zbigniew Sikora. Sentencja umieszczona na statuetce brzmi: „za pieczołowitą dbałość o lasy i środowisko naturalne, niestrudzone prowadzenie edukacji ekologicznej i bycie po prostu dobrym człowiekiem”.

Podczas imprezy Wójt Jan Wach wręczył puchary zwycięzcom XII Turnieju Sołectw, który odbył się 2 lipca w Samsiecznie. Podium zajęli:

I miejsce – sołectwo Dąbrówka Nowa - 274 punkty - sołtys: Alicja Bartol

II miejsce - sołectwo Sicienko - 265 punktów - sołtys: Anna Cetnarowska

II miejsce - sołectwo Mochle - 258 punktów - sołtys: Grażyna Dudek

Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Marlena Pańkowska czyli Shazza. Jej koncert zgromadził i rozbawił tłum publiczności. Tradycyjne już dożynki zakończył bajeczny pokaz fajerwerków i zabawa taneczna, do której przygrywał zespół wokalny pod kierownictwem muzycznym Adama Chruściela.

Nadmienić należy, że organizatorami dożynek, anno domini 2016, byli: Starostwo Powiatowe, Gmina Sicienko, Fundacja Potulicka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sicienku. Całość prowadziła redaktor Krystyna Lewicka – Ritter.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że tegoroczna impreza była wyjątkowo udana.

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu