Mamy trzecią EkoPakę! PDF Drukuj Email

W bibliotece zagoszczą wkrótce ekologiczne cuda z papieru

Nawet w dobie rozwoju Internetu, papier wciąż jest w cenie, a jego zużycie utrzymuje się na wysokim poziomie (w Polsce ok. 90 kg rocznie na osobę). Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że papier raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, można przetwarzać aż do siedmiu razy! O tym, jak skutecznie minimalizować zużycie oraz zwiększyć przetwarzanie papieru, dowiedzą się uczestnicy zajęć w ramach programu EkoPaka.

Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca. Temu właśnie poświęcona jest trzecia EkoPaka.

W ramach zajęć edukacyjnych na temat papieru, program EkoPaka zachęca do odpowiedzialnych przyglądania się postawom konsumenckim od najmłodszych lat – sprawdzania, które opakowania są zrobione z papieru, jak postępować z odpadami papierowymi, czym jest recykling i upcykling.

Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom – tym razem papierowi, a wcześniej drewnu i tworzywom sztucznym. Dotychczas EkoPaka dotarła do blisko 6 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!

Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka

poprzednim miesiącu grudzień 2018 następnym miesiącu
week 48 1 2